niedziela, 9 stycznia 2011

CHWASTY

Chwasty – to właściwie pojęcie rolnicze. Oznacza rośliny, które wchodzą człowiekowi w paradę bezczelnie rosnąc na obszarze monokultur (upraw jednogatunkowych) i oczywiście obniżają plony bo rozrastają się bujnie. Chwast zwykle wydaje nasiona w tym samym czasie co roślina uprawna ale dodatkowo często ma olbrzymie zdolności do rozmnażania bezpłciowego (wegetatywnego) przez kłącza (np. perz), rozłogi itp.

Chwasty dzielą się na:

Właściwe (rosną razem z roślinami uprawnymi)

- chaber bławatek, kąkol polny, powój polny, mak polny

- w zbożach charakterystyczne są: ostróżki, rumiany, jaskry

- w roślinach okopowych (okopowe to ziemniaki, buraki, marchew) charakterystyczne to: komosa biała, skrzyp polny, gwiazdnica pospolita, rdest plamisty, gorczyca polna (ludowa nazwa – ognicha), tasznik pospolity

Łąkowe (obniżają jakość siana bo zwierzęta roślinożerne nie jedzą ich)

- ciężkostrawne (właściwie niestrawne) osty, pokrzywy, turzyce bo mają dużo krzemionki

- trujące: wilczomlecze, zimowit jesienny, krwiściąg mniejszy krowom mleko odbiera (po jego zjedzeniu u krów ustaje produkcja mleka)

- rośliny pasożytnicze po prostu niszczą rośliny, które nadają się na paszę. Pasożyty roślinne to: szelężnik, kanianki, świetlik łąkowy

Leśne (drzewa i krzewy o niskiej jakości drewna rozrastające się w lasach sadzonych przez ludzi) takim chwastem jest robinia akacjowa (czyli to na co mówimy potocznie akacja – kwitnie na początku wakacji)

Jak się pozbyć chwastów:

Metody agrotechniczne – właściwa uprawa gleby (oranie, bronowanie itp.)

Metody biologiczne – płodozmian, stosowanie nawozów zielonych (przyoranie roślin motylkowych najczęściej łubinu jednocześnie podnosi ilość azotanów w glebie) dobieranie odpowiedniego sąsiedztwa roślin inaczej kultury mieszane (to się nazywa jeszcze inaczej uprawa biodynamiczna) np. pomidory „ lubią towarzystwo” szpinaku, rzodkiewki, mięty pieprzowej, czosnku, sałaty, kalarepy a „nie znoszą” ziemniaków, ogórków, kopru i grochu.

Środki chemiczne czyli herbicydy (środki chemiczne zaliczane do pestycydów, niszczące chwasty). Herbicydy działają zwykle selektywnie: jedne niszczą rośliny jednoliścienne (głównie trawy) inne dwuliścienne.

Chwastów lepiej pozbywać się nim zakwitną i wydadzą nasiona (chyba oczywiste dlaczego). Ziarno zbóż i nasiona do siewu są zwykle oczyszczane z nasion chwastów. Cóż kiedy niektóre nasiona mogą pozostawać w glebie nawet 50 lat (np. powój polny)

I jeszcze jedno. To co dla nas ludzi jest chwastem dla małych ptaków np. szczygłów często jest źródłem pokarmu.

Literatura:

D. Cichy, I. Żeber-Dzikowska, BIOLOGIA dla klasy pierwszej gimnazjum wydawnictwo DEBIT Bielsko – Biała1999

M. Häfner OCHRONA ŚRODOWISKA Polski Klub Ekologiczny Kraków 1993

S. Gater, V. Wood-Robinson Biologia Podręcznik dla gimnazjum Prószyński i S-ka Warszawa 1999

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz